18 Ocak 2010 Pazartesi

askıda ekmek

sevgili hayal yeni karşılaştığım bir blogger..kendisini sürekli izler oldum..geçenler de yazdığı yazıyı çok beğendiğim için yayınlamak için izin istedim..teşekkürler sevgili hayal..Yahu ben ne ağlak ne sulu zırtlak oldum böyle... Askıda ekmek bile ağlatıyor beni bu acaba 35 yaşa 35 adım kaldı ağlaması mı hehe :)Dün diyetisyenin muayehanesinin yanındaki fırında, daha önce farketmediğim bir tabela gördüm, "askıda ekmek".. Bu yazıyı okuyan herkesin bunu bildiğini sanıyorum ama kayda geçmesi için yazacağım. Olayın asıl çıkışı askıda kahve olup, yıllar önce ya Bütün Dünya'da ya da Tavuk Suyuna Çorba'da okumuştum.. Birileri bir pubda kahve içiyor (bu Avrupa'da kahveye çok düşkün olunan ülkelerden birinde) ve kendinden sonra gelen bir kişi için kahve parasını ödüyor.. Pub sahibi bu kahveyi askıya asıyor ve dükkanına gelen parası olmayan bir kişiye ikram ediyor.. Mantık şahane (ben bunu nasıl akıl edemedim dedirten bir fikir)..Bunun daha da şahane uyarlamasını ülkemde birkaç yıl önce bir Ramazan ayında bir kampanya ile hayırseverler başlatmıştı. Askıda ekmek satılan bir fırın / bakkala gidiyorsunuz, bir ya da daha çok ekmek alıp askıya asıyorsunuz. Daha sonra, ekmeğe ihtiyacı olan, ekmek alacak parası olmayan birileri bu fırına gelip, utanmadan sıkılmadan, çekinmeden askıdan istedikleri kadar ekmek alıp gidiyorlar.... Fikir şahane.Alanla veren karşılaşıp utanmıyor. Sağ elin verdiğiyle sol el böbürlenmiyor. Belki aç birinden gelen bir hayır duası (bütün kapıları açmaz mı?)Altı üstü bir ekmek parası.. Otoparktaki valeye verdiğimiz bahşişin onda biri nerdeyse. Öyle değil mi?Ben bu kampanyaya artık biryerlerde rastlayacağımı sanmazken, dün karşılaşınca çok duygulandım.Hemen içeri girdim, askıda ekmek var mı dedim.. Kız bir tahta gösterdi (yazı tahtası).. Şimdiye kadar dağıtılan ekmekler (4bin civarı), gelen ve giden diye iki hane var.. Askıda ekmek aldığınızda size bir kalem veriyor, gidip tahtada gelen bölümüne sayıyı yazıyorsunuz.. Dükkana gelen bir ihtiyaç sahibi, tahtaya bakıp, askıda ekmek varsa kasadan alıp gidiyor.Şahane... de niye ağladım görünce onu anlamadım :) (Aslında bi doluluk var, habire gözlerim sulanıyor ağlasam rahatlasam ama Allah kötüden ağlatmasın sevinçten ağlatsın öyle değil mi?)Bu fırın Maltepe Minibüs yolunda eski Dünya yeni Bölge hastanesinin tam karşısı, Final dersanesi ve TEB bankanın da karşısı. Yakınında olanlar.. Yolu düşenler...Belki siz de gidip askıya ekmek alırsınız. Ama siz ağlamayın :)Başka da bunun gibi yerler varsa söyleyin ki evi yakın olanlar da belki oraya uğrar.
http://hayalalani.blogspot.com/


hani benim yaşım eskiden diye başlayan cümleler kullanmaya yetmez belki..ama hatırladığım kadarıyla bu yardımlaşma önceden daha çoktu..insanlar karşındakinin gerçekten ihtiyacı olup olmadığını anlayabiliyordu..ya şimdi?

eminim bu uygulamayıda kötüye kullanacak çok insan vardır. peki ne yapmalı? kafamızdaki bu sorularla şüphelerle elimizi yağaımızı çekmeli mi insanlıktan? kenara çekilip bana dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla sürünmeli mi?hayır.. madem bir elin verdiğinden diğer elin haberi olmayacak güvenip verilecek ne lazımsa. yok sa insalığımızdan çıkarız.. şüphelerimizle ruhsuzlaşırız..

benim düşüncem bu..bilemiyorum sizlerin ne? ama hayal'in bahsettiği yere yolum düşecek olsa bende asarım askıya ekmek.. yüreğimin sesini dinlerdim..sizinde yolunuz düşerse sizde yüreğinizin sesini dinleyin ve asın bir ekmek..gerisi mi boşverin gitsin

2 yorum:

sufi dedi ki...

İzmir'de bazı fırınlarda bu uygulamanın olduğu söylenmişti.Bizim yazarlarımızdan Ela da bu konuda askıda kahve olarak bir zamanlar yazmıştı.Biz de bazı fırınlara bu fikri benimsetip başlattık.Siz de oralardaki fırınlara bu öneriyi götürebilir hatta başlatabilirsiniz.Dünya güzele mi gidiyor ne? sevgilerimle.

berfin dedi ki...

sevgili sufi..evet umut var hala:)))aslında kafamda böyle bir fikir var evet..ama burdakilerin böle bişeye nasıl tepki vereceğini bilmiyorum:)ama deneyeceğim..

LinkWithin

Related Posts with Thumbnails